Britom roka sa stal vynálezca celosvetovej siete World Wide Web
Autor(ka) : Jana Konečná
Dátum a čas : 31.1.2005 00:00
Kategória : Osobnosti
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Fyzik Tim Berners-Lee, tvorca celosvetovej siete World Wide Web, sa stal Britom roku 2004 za svoju nezištnosť, skromnosť a vynaliezavosť. Vlani bol za vynález, ktorý má podľa niektorých ľudí rovnakú hodnotu ako vynájdenie kolesa, pasovaný za rytiera.

Fyzik Tim Berners-Lee, tvorca celosvetovej siete World Wide Web, sa stal Britom roku 2004 za svoju nezištnosť, skromnosť a vynaliezavosť. Vlani bol za vynález, ktorý má podľa niektorých ľudí rovnakú hodnotu ako vynájdenie kolesa, pasovaný za rytiera.
    
Porota vyberala najprv spomedzi 500 kandidátov navrhnutých občanmi, neskôr sa zoznam potenciálnych laureátov zúžil na 21, ktorí boli ešte rozdelení do špecifických kategórií. Víťazstvo v každej z nich bolo honorované 3000 librami. Berners-Lee vyhral kategóriu vedcov a keďže sa stal aj celkovým víťazom, dostal ešte aj 25.000 libier navyše.
    
Vyberanie tých najbritskejších spomedzi Britov bolo prvé svojho druhu a porotcovia dúfajú, že sa stane tradíciou. Minister financií Gordon Brown, ktorý vo štvrtok predsedal slávnostnému udeľovaniu cien, v príhovore označil Britov za skvelých ľudí, pričom pripomenul buldodží elán povestný od čias vojnového vodcu Winstona Churchilla až doteraz.
    
Samotný Berners-Lee na gala večere nebol, ale jeho účastníkom premietli videozáznam, v ktorom sa za titul poďakoval. Porotcovia v jeho prípade ocenili nezištnosť a vynaliezavosť, ktoré – ako povedal člen komisie David Starkey - urobili z Berners-Leea automaticky víťaza v jeho kategórii.
    
"Rozhodol sa nespeňažiť svoj vynález. Vzdal sa ho viac-menej úmyselne. Keby ho bol plne využil, z Billa Gatesa by dnes bol úbohý žobrák," dodal Starkey.
    
Sieť World Wide Web Berners-Lee vyvíjal začiatkom 90. rokov počas pôsobenia v laboratóriách Európskeho centra jadrového výskumu vo švajčiarskej Ženeve, aby mohol komunikovať s kolegami na opačnom konci sveta. Svoj vynález si nikdy nenechal patentovať a dal ho do internetu na verejné používanie.
    
Starkey vyhlásil, že v tomto vedcovom počínaní je čosi, čo môže urobiť len Brit. "Brit je archetypálna postava, aká sa nemôže objaviť v žiadnom inom národe," dodal.
    
Excentrickosť nie je jediným kritériom, ktorým sa Briti líšia od zvyšku sveta. "Je to kombinácia prílišnej skromnosti, odhodlania, ostychu, veľmi dobre vyvinutého zmyslu pre humor a prispôsobivosti," vysvetlil David Hempleman-Adams, horolezec, letec v balóne a člen poroty v jednej osobe.

Copyright©2004 TASR



©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.