Za tajomstvom tvorivého myslenia sú štyri ľudské vlastnosti
Autor(ka) : Kristína Farkašová
Dátum a čas : 5.8.2004 00:00
Kategória : Koktail
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Viete čo spájalo Archimeda, Newtona či Einsteina: No predsa schopnosť nájsť riešenia tam, kde konvenčné myslenie zlyhalo. Aké sú však ďalšie predpoklady a zdroje tvorivých nápadov a nových myšlienok?

Viete čo spájalo Archimeda, Newtona či Einsteina: No predsa schopnosť nájsť riešenia tam, kde konvenčné myslenie zlyhalo. Aké sú však ďalšie predpoklady a zdroje tvorivých nápadov a nových myšlienok?

Podľa britského profesora Richarda Wisemana ich predurčujú štyri ľudské vlastnosti: otvorená myseľ, prispôsobivosť, hravosť a zvedavosť. Wiseman zhrnul výsledky svojej štúdie v knihe s názvom: Všimli ste si gorily, alebo ako rozoznať skryté príležitosti, ktorá vychádza tento týždeň v Londýne. Profesor sa inšpiroval psychologickým experimentom, pri ktorom mala skupina dobrovoľníkov spočítať počas 30-sekundového záznamu basketbalového zápasu počet prihrávok. Keď záznam skončil, mali povedať počet prihrávok a tiež, či si na ihrisku nevšimli niečo zvláštne. Len zlomok divákov zaregistroval, že sa v zábere objavil muž v maske gorily.

Profesor Wiseman tento experiment vo svojej knihe uvádza ako príklad toho, že ľuďom, ktorí sa príliš sústredia na jednu jedinú úlohu, uniká širší obraz a nie sú schopní odhaliť nové riešenie nejakého problému. Pritom tzv. "princíp heuréka", teda náhleho precitnutia a rozriešenia problému stojí za väčšinou veľkých objavov minulosti.

"Typickým príkladom je Archimedes. Spomeňte si aj na Issaka Newtona a jeho jablko alebo Alberta Einsteina, ktorý podobným spôsobom odhalil teóriu relativity," pripomína Wiseman, podľa ktorého títo vedci dokázali pozorovať svet zo širokej perspektívy a mali dar kreatívneho myslenia, aj keď nimi ostatní pre ich nekonvenčné postupy často opovrhovali, či dokonca ich prenasledovali.

No zmenilo sa to? Váži si naša spoločnosť ľudí, ktorí si – obrazne povedané - všimnú na ihrisku gorilu? Profesor Wiseman sa domnieva, že určitá náchylnosť ku konformite a uniformite sprevádza všetky veľké organizácie a to nielen továrne a veľké firmy, ale aj inštitúcie politické, ako sú vládne úrady. A práve tým sa snaží profesor Wiseman pomôcť.

"Vravíme im: mali by ste zmeniť spôsob, ako organizujete vaše schôdze, ako si ceníte nové nápady a ako ste otvorení novým myšlienkam. Ak budete pokračovať týmto štýlom, budete sa točiť stále v kruhu rovnakých riešení," upozorňuje profesor, podľa ktorého aj riešenie hádaniek a iné cvičenia na skrátenie dlhej chvíle pomáhajú rozvoju tvorivého myslenia.

Copyright©2004 TASR©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.