Jej Výsosť mrkva
Autor(ka) : Kristína Farkašová
Dátum a čas : 7.2.2003 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Starí Rimania nazývali mrkvu kráľovnou medzi všetkými druhmi zeleniny. A to právom. Mrkva obsahuje veľké množstvo provitamínu A - karoténu. Nájdeme v nej aj vitamíny radu B a PP, vitamín E a C, nerastné látky, cukry, bielkoviny a pektínové látky. Vysoký obsah karoténu v mrkve pomáha nášmu organizmu v stavoch vyčerpanosti aj v dobe rekonvalescencie. Je výborným podporným prostriedkom pri chorobách pečene, žltačke, črevných zápaloch a tráviacich poruchách.

Starí Rimania nazývali mrkvu kráľovnou medzi všetkými druhmi zeleniny. A to právom. Mrkva obsahuje veľké množstvo provitamínu A - karoténu. Nájdeme v nej aj vitamíny radu B a PP, vitamín E a C, nerastné látky, cukry, bielkoviny a pektínové látky. Vysoký obsah karoténu v mrkve pomáha nášmu organizmu v stavoch vyčerpanosti aj v dobe rekonvalescencie. Je výborným podporným prostriedkom pri chorobách pečene, žltačke, črevných zápaloch a tráviacich poruchách.

Liečivé účinky mrkvy poznali naši predkovia už pradávno. Mrkvovou šťavou liečili  choroby srdca a kašeľ. Vyplachovali si ňou ústa pri zápaloch sliznice ústnej dutiny. Používali ju ako výborné a veľmi účinné preháňadlo – stačila trikrát denne jedna lyžička. Mrkva nestratila svoje výsostné postavenie ani dnes. Na liečenie hemoroidov sa odporúča čaj z mrkvovej vňate. Mrkvou je tiež možné liečiť omrzliny, popáleniny a vredy. Na rany prikladáme čerstvo rozmixované mrkvové pyré alebo ich umývame mrkvovou šťavou. Mrkva zmierňuje bolesti a čistí rany, preto sa rýchlejšie hoja.
Pre imunitu celkom postačí zjesť jednu mrkvu denne.  Americkí vedci poukazujú na to, že ½ litra mrkvovej šťavy má pre ľudský organizmus omnoho väčší význam ako množstvo vápnikových tabletiek. Surová mrkva by preto mala byť každodennou súčasťou nášho jedálneho lístka. Ale pozor! Veľmi zdravá je aj varená mrkva. Z tej je naše telo schopné vstrebať omnoho väčšie množstvo beta-karoténu. Vitamíny A, E a C sú označované za vitamíny krásy. Ak  nám chýbajú, naša pokožka je popolavá a šupinatá. Aj v tomto prípade je najlepším zdrojom obyčajná, neobyčajná mrkva.



©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.