Nebráňte im!
Autor(ka) : Natália Krížová
Dátum a čas : 10.7.2002 00:00
Kategória : Rodina
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Keď sa v pätnástich rokoch zamilujeme, zdá sa nám, že práve láska je to, čo zmení náš čierno - biely pohľad na svet na pohľad pestrofarebný - plnohodnotný. Sme dokonca ochotné uveriť aj tomu, že láska je liek na všetky choroby a že už nikdy nespoznáme nudu všedného dňa. A samozrejme s naprostou istotou vieme, že ON je ten pravý, osudový a naša láska je večná a jedinečná. A väčšia a silnejšia ako všetky lásky, ktoré doteraz existovali.

Keď sa v pätnástich rokoch zamilujeme, zdá sa nám, že práve láska je to, čo zmení náš čierno - biely pohľad na svet na pohľad pestrofarebný - plnohodnotný.  Sme dokonca ochotné uveriť aj tomu, že láska je liek na všetky choroby a že už nikdy nespoznáme nudu všedného dňa. A samozrejme s naprostou istotou vieme, že ON je ten pravý, osudový a naša láska je večná a jedinečná. A väčšia a silnejšia ako všetky lásky, ktoré doteraz existovali.


A keby nám niekto tvrdil, že láska je len chémia, pošleme ho do horúcich pekiel. A reči o tom, že prvá letná láska netrvá dlhšie ako letná búrka, nechceme vôbec počúvať. V opare šťastia vidíme svojho milovaného vystupovať z NÁŠHO auta, pred NAŠÍM domom a objímať NAŠE deti. Za touto vidinou sa predsa oplatí kráčať a prinášať jej obete. Trebárs aj za cenu rozchodu s rodičmi.
Najskôr som chcela tento článok napísať pre –násť ročné, ale potom som si uvedomila, že Lady asi číta viac tých, čo majú prvú lásku už za sebou, preto budú nasledujúce riadky patriť vám. A pôvodný názov „S krídlami motýľa v žalúdku“ mením na varovanie: Nebráňte im! Prvá láska je predsa známa tým, že človek ešte nevie, že všetko sa raz skončí. Prvá láska človeka oslobodzuje. Pomáha mu zhadzovať putá konvencie, zbavuje ho komplexov, prináša do života nový pocit. Už nie som iba dcéra, syn, žiak, už som milovaná bytosť, Som niekoho vesmírom a niekto je mojím všetkým. Už to nie je láska k mamičke a preto je veľmi nevhodné upozorňovať svoje potomstvo na prekážky, rozčarovania, bolesť, smútok. Uvedomili ste si niekedy, že tú prvú lásku nosíte v srdci po celý život? Rovnako ako spomínate na prvú staručkú embéčku, v ktorej ste sa cítili ako Šumi, hoci sa dnes vozíte na Mercedese. Doprajte zamilovaným, aby verili, dúfali, túžili, prežívali udalosti svojím násť ročným srdcom a umom. Keby Rómeo a Júlia mali pri stretnutí / vtedy mali 14 rokov / mali o desať rokov viac, určite by prišiel svet o jeden z najromantickejších príbehov lásky a dnes by tlstá Júlia sama vychovávala vnúčatá a Rómeo by behal za mladými zajačikmi.
Hádam ste už nevymazali z pamäti motýlie krídla, ktoré sa vám roztrepotali v žalúdku, len čo sa On objavil na obzore. Spomeňte si, zaujímalo vás vtedy, čo si myslí mamička, či vás má On ako uživiť a či treba použiť ochranu pred nežiaducim otehotnením? Ak áno, gratulujeme, stali ste sa víťazom ankety a o najrozumnejšieho puberťáka na svete. Nám ostatným vletela láska do života ako hurikán, rozvlnila aj tak dosť neistú pôdu pod nohami nášho dozrievania a vyletela späť k oblakom spolu s NAŠÍM dokonalým. A od rodičov sme žiadali jediné, aby sa nám do ničoho nestarali, ale pritom, aby vyslali jasný signál, že sa o nich môžeme oprieť. Čas horúcich letných lások zúri za oknami a možno práve teraz nahovára Amor vašu milovanú dcérku na „nemravnosti“. Doprajte jej ich, veď vy ste iba luk a ona je šíp, ktorý má svoju vlastnú cestu. Plodom tohoto rozhodnutia bude dôvera a veľa spoločnej radosti. Napokon aj história nám už ukázala, že Rómeo a Júlia sa nevzdajú lásky kvôli prísnej mame. A pokiaľ ma pamäť neklame, hlboké rany z prvej lásky, ktoré sa nezvyčajne rýchlo hoja, dávajú mojim spomienkam príchuť nehy a nostalgie. A to tragické utrpenie z lásky bolo aspoň tak hlboké a krásne ako prvá láska sama.
P.S.
Rozprávajú sa dve matky pubertálnych dcér o tom, že majú neustále migrénu. Napokon sa jedna z nich prizná „Ja už mesiac dávam každý deň ráno dcére do čaju antikoncepčnú pilulku a odvtedy ma hlava nebolí.“

 ©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.