Cisársky rez – áno, či nie?
Autor(ka) : Natália Krížová
Dátum a čas : 4.2.2002 00:00
Kategória : Zdravie
WWW.LADY.SK Stránky pre modernú ženu venované móde,kráse zdraviu ...
Komu (email) :
Od (email) :
Od (meno) :
  

Legenda vraví, že cisársky rez získal meno podľa Júliusa Cézara, ktorého lekári vyrezali z brucha jeho matky. Hoci to, či rímski lekári v roku 100 pred n.l. skutočne poznali túto techniku pôrodu, mnohí lekári spochybňujú, latinský názov Saectio Caesarea, cisárovi neupierajú. A potvrdzujú aj to, že sa opäť stáva módnym. Má prečo?

   Legenda vraví, že cisársky rez získal meno podľa Júliusa Cézara, ktorého lekári vyrezali z brucha jeho matky. Hoci to, či rímski lekári v roku  100 pred n.l. skutočne poznali túto techniku pôrodu, mnohí lekári spochybňujú, latinský názov  Saectio Caesarea, cisárovi neupierajú. A potvrdzujú aj to, že sa opäť stáva módnym. Má prečo?


 
Až do 19. storočia bol cisársky rez hororovou víziou všetkých nastávajúcich matiek. Takmer žiadna žena tento zákrok neprežila, všetky zomreli na vnútorné krvácanie alebo následné infekcie.  Až istému chirurgovi z Padovy sa podarilo znížiť úmrtnosť tým, že spojil cisársky rez s odstránením maternice.  
    Dnes prichádza na svet cisárskym rezom v Európe približne 15 – 20 percent detí. V Spojených štátoch je to až 30 percent (cisárskym rezom rodia najmä pacientky na súkromných klinikách) a v Rio de Janeiro sa vykonáva cisársky rez dokonca až u 80 percent (!) matiek. Dôvody, prečo je počet taký vysoký, sú rozmanité a nedajú sa zredukovať iba na ekonomické myslenie lekárov.  Dôležitú úlohu  hrá súčasne zníženie predpokladaných rizík (napr. poškodenie mozgu dieťaťa v dôsledku nedostatku kyslíka ) , ako aj znižujúca sa odolnosť rodičiek na bolesť.  Najnovšie štúdie okrem toho poukázali aj na málo propagované alebo tabuizované negatíva vaginálnych  pôrodov  pre samotné matky: nadmerné zaťaženie panvy môže mať za následok inkontinenciu (samovoľné unikanie moču) a takisto môže negatívne ovplyvniť aj sexuálny život. Samozrejme, že cisársky rez tiež nie je bez rizík. Napríklad sa porušia tzv. meridiány / energetické dráhy tela/, čo sa mať dôsledky na zhoršený zdravotný stav  matky.
  
Čo sa deje pri cisárskom reze?
   Cisársky rez je operácia, pri ktorej sa nareže koža, svalstvo a maternica a opatrne sa vyberie dieťa. Operácia spravidla trvá 25 až 40 minút a dnešné cisárske rezy sú už natoľko šetrné, že matky sú už onedlho po pôrode v dobrom stave. Po zákroku ostane na podbrušku , približne desaťcentimetrová  jazva, ktorá časom vybledne. 
   Aj napriek rutinnej anestézii a čoraz jednoduchšej operačnej technike sa experti a budúci rodičia v otázke cisárskeho rezu delia na dva tábory.  Kritici zdôrazňujú, že operácia na želanie sa ešte stále  končí smrťou matky častejšie ako pri prirodzených pôrodoch.  V dôsledku operačného rezu môže prísť aj k dlhodobým zdravotným problémom, napríklad ku vzniku zrastov. Všeobecne možno povedať, že pri vaginálnom pôrode jestvuje väčšie riziko pre dieťa, zatiaľ čo úmrtnosť matiek je nižšia. Odborníci vidia najväčší nedostatok cisárskych rezov v obmedzenom zážitku z pôrodu. Práve tento, spojený so skúsenosťou ,,dosiahla  som to!“ je pre väčšinu žien veľmi dôležitý. Aj skúsených pôrodníkov prekvapuje, ako bolesti matky po narodení dieťaťa bleskovo ustanú . Na druhej strane  majú skúsenosť, že mnohé ženy majú po cisárskom reze problémy so sebavedomím. Zážitok priviesť dieťa na svet vlastným úsilím nestratil ani v modernom svete nestratil svoj veľký význam.

Pro & kontra cisársky rez
VÝHODY PRE DIEŤA
· Znížená úmrtnosť  (počas samotného pôrodu alebo v tele matky v rozmedzí 38. - 40. týždňa).
· Počas pôrodu nehrozí poškodenie, menej infekcií.

NEGATÍVA PRE DIEŤA
· Poruchy činnosti pľúc sa síce vyskytujú častejšie ako pri prirodzenom pôrode, ale aj tu sú zriedkavé a neohrozujú zdravie dieťaťa.

VÝHODY PRE MATKU
· Nenastanú  neskoršie problémy s inkontinenciou.
· Menej bolesti pri sexe v prvom období po pôrode.
· Žiadne poškodenie panvového dna.

NEGATÍVA PRE MATKU
 · Operačná atmosféra.
· Mierne zvýšená úmrtnosť (najmä pri neplánovaných cisárskych rezoch).
· Možné  pooperačné následky (problémy počas narkózy, krvácanie, infekcie).
· Zvýšené riziko komplikácií pri nasledujúcich pôrodoch.
· Menej uspokojivý zážitok ako pri prirodzenom pôrode.
 

 



©2001 Fornet. Všetky práva vyhradené.