lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2024
  * 2023
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 1 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 2 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Piatok, 19. Apríl, , Dnes oslavuje Jela
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Slovenka v Kalifornii chce vybudovať internetový katalóg irackých pamiatok

  Spracoval(a) : Zuzana Konečná
Dátum : 25.8.2003
späť
Späť

Poslať
 

Vytvorenie virtuálnej podoby irackého kultúrneho dedičstva, ťažko postihnutého  nedávnym  plienením, je cieľom ambiciózneho projektu, ktorý nedávno predstavila Kalifornská  univerzita so sídlom v Berkeley. V rámci počítačového projektu, ktorý chce kultúrne poklady kolísky civilizácie sprístupniť prostredníctvom internetu, má byť vytvorená kronika  irackých  múzeí a archeologických nálezísk. Webová stránka má ponúkať fotografie, textové  informácie  a  aj informácie v reálnom čase z miesta nálezísk - napríklad údaje o vlhkosti a seizmickej aktivite.

Senzory na najvzácnejších artefaktoch by mali vyvolať poplach v  prípade  pokusu o krádež.  Jednou z vedúcich osobností projektu - s plánovanými nákladmi päť miliónov dolárov na obdobie piatich rokov -  je Ružena Bajcsyová, ktorá pochádza  zo  Slovenka. "Mám pocit, že teraz, keď USA v Iraku vládnu, je našou povinnosťou pomôcť pri  obnove a rekonštrukcii," povedala Bajcsyová, riaditeľka berkeleyského Centra pre informačno-technologický výskum v záujme spoločnosti (CITRIS). "Irak využívam ako  príležitosť  pre propagovanie myšlienky virtuálneho dedičstva, encyklopédie kultúrneho  dedičstva," dodala.  Kalifornská univerzita na úvod vytvorila webovú stránku Elektronického kultúrneho atlasu (http://www.ecai.org/iraq). Trojmesačný projekt  financuje  spoločnosť Hewlett-Packard.  Zraniteľnosť bohatého kultúrneho dedičstva v Iraku sa ukázala po zvrhnutí  režimu Saddáma Husajna, keď došlo k vyrabovaniu Národného múzea v Bagdade.  Rabovanie bolo pre Washington PR katastrofou, keďže dodalo trpkú príchuť  vojenskému víťazstvu a vystavilo USA ostrej kritike, že vojaci kultúrne pokladu nechránili - na rozdiel  od budovy ministerstva ropného priemyslu. Podľa expertov rabovanie sa v ostatných  týždňoch  presunulo na archeologické náleziská. Podobnú aktivitu ako Kalifornská  univerzita  vyvíja aj Orientálny inštitút Chicagskej univerzity, ktorý začal katalogizovať asi 7000 predmetov irackého Národného múzea. To má už vlastnú internetovú stránku  (http://www-oi.uchicago.edu/OI/IRAQ/iraq.html) obsahujúcu podrobné informácie  a  obrázky z múzea. Momentálne sa pripravuje rozsiahlejší on-line katalóg. McGuire Gibson,  profesor  Orientálneho  inštitútu so špecializáciou na Irak, ktorý sa nedávno  vrátil z  Bagdadu, oznámil, že predstavitelia irackého múzea doteraz identifikovali 1000 stratených  predmetov zo státisícovej zbierky. Po skončení prác sa množstvo identifikovaných  ukradnutých  artefaktov pravdepodobne vyšplhá na 3000-4000.      


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!