lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2024
  * 2023
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2013
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 1 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 2 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Piatok, 19. Apríl, , Dnes oslavuje Jela
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Udržte si kyseliny v rovnováhe !

  Spracoval(a) : Lenka
Dátum : 21.1.2014
späť
Späť

Poslať
 

V našom tele by mala panovať rovnováha zásad a kyselín. Ak sa však naruší, organizmus volá o pomoc. Neignorujte potreby a signály svojho tela, máte len jedno! Pokúste sa prekysleniu organizmu predísť  alebo sa odvážte bojovať  s ním.

 

PH zdravého človeka sa pohybuje od  7,36 po 7,44. V procese látkovej premeny sa v tele tvoria rôzne kyseliny – kyselina mliečna, kyselina močová či octová. Zdravé obličky by ich mali vylúčiť. Čo sa však deje vtedy, ak ich  nespracujú? Ostávajú v tele a pôsobia ničivo. Spomeňte si nato, ako ničia kyslé dažde naše lesy. Presne tak pôsobia kyseliny aj na náš organizmus. Najčastejšie prekyslenie organizmu spôsobuje priveľa cukru,  alkohol,  nikotín, nasýtené mastné kyseliny, pochutiny (najmä tie obsahujúce glutamán sodný), hnev, stres a duševná nevyrovnanosť. Samozrejme, naše telo je veľký bojovník a prekysleniu sa bráni. Stojí ho to však veľa námahy. Ak telu chýbajú zásadité látky, štiepi viac kuchynskej soli a svoje životne potrebné zásady si vytvára touto cestou. Tým však zároveň vzniká aj viac žalúdočnej kyseliny, ktorá sa vzápätí stáva prebytočnou a spôsobuje pálenie záhy, ktorú mnohí dobre poznáme.  Dnes už síce existujú lieky, ktoré dokážu pálenie záhy zmierniť, ale liečia len následky, nie príčinu. Ak chceme odstrániť skutočný dôvod, mali by sme zmeniť svoj životný štýl. Prekyslený organizmus spôsobuje, že sa cítime chronicky unavení, pociťujeme napätie, bolesti hlavy a chrbta alebo trpíme kožnými chorobami.  Telo  tým signalizuje, že už nezvláda prílev kyselín a že súrne potrebuje pomoc. Pálenie záhy je totiž volanie žalúdka o pomoc, volanie o zásaditú potravu. Prečo by sme mu ju nedodali, keď to v skutočnosti nie je nič zložité? V prvom rade je dôležité zaradiť do svojho jedálnička nasledujúce potraviny. Radí Mudr. Eva Beňová, všeobecná lekárka pre deti a dorast :

 „ Medzi najdostupnejšie zásadité a neutrálne potraviny patrí väčšina ovocia a zeleniny, podčiarkla by som zelenú zeleninu.  Patria sem celozrnné obilniny, bezlepkové obilniny / amarant, pšeno, pohanka, tmavá ryža, quinoa, kukuričnaá múka/ . Nemožeme zabudnúť na tvaroh a dobre spracované syry / najmä švajčiarske, kde menej je viac/, ale aj orechy a zemiaky.“

 

V boji proti prekysleniu organizmu je nesmierne dôležitý zdravý pitný režim.  Pokračuje Mudr. Beňová :  „Mnohí z nás začínajú deň veľkou šálkou kávy a počas pracovného zhonu zabúdajú na pitný režim. Na obed v zhone skonzumujú rezeň s hranolkami a zapijú ho sladeným nápojom. Poobede si doprajú  dezert a ďalšiu  šálku kávy. Káva je nepriateľom prekysleného organizmu a len malý rezeň obsahuje asi 5 gramov kyseliny močovej. Na zriedenie a likvidáciu jedného gramu kyseliny močovej potrebuje telo 6 až 8 litrov vody. Oveľa skôr než sa telo zbaví kyseliny močovej nadobudnutej rezňom, pravdepodobne obedujete už ďalší rezeň. Pritom nie je nič jednoduchšie, ako mať pri sebe vždy fľašu vody a organizmus pravidelne zavlažovať. Nie je však úplne jedno, aké tekutiny budeme telu dodávať. Nápoje obsahujúce oxid uhličitý majú hodnotu pH 2, pomarančová šťava 2,2, alkoholické nápoje asi 3,5. Existujú však stolové vody, ktoré majú zásadité pH – napríklad pramenitá voda Lucka má mierne zásadité pH 7,6. Môžete skúsiť bojovať proti kyselinám práve s ňou.“

Nezabúdajte, že mlieko  nie je nápoj, ale potravina. Keď človek pije mlieko, jeho telo k nemu potrebuje ešte aj rovnaké množstvo vody. Kto pije sladené alebo dokonca  kolové nápoje , prijíma tým zbytočné veľa kalórií. Liter  sladeného nápoja obsahuje až do 105 gramov cukru.

 

Ak chcete nad kyselinami úplne vyhrať, dodržujte aj tieto zásady :

·       Konzumujte  čo najčerstvejšie potraviny, snažte sa obmedziť polotovary.

·       Vylúčte alkohol, nikotín.

·       Vyhýbajte sa hnevu a stresu alebo sa od nich „odučte“.

·       Jedzte v pokoji a jedlo dôkladne požujte.

·       Nejedzte neskoro večer a nikdy nevynechajte raňajky.

·       Ovocie jedzte len dopoludnia.

·       Každodenne si doprajte dostatok pohybu potrebného na príjem kyslíka a na očistu od prekyslenia cez pľúca.

·       Prirodzene a zhlboka dýchajte.

·       Používajte menej soli.

·       Výborným prostriedkom v boji proti prekysleniu je aj sauna.

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!