lady.sk
AKLINIK B 468X60
  * 2024
  * 2023
  * 2022
  * 2021
  * 2020
  * 2019
  * 2018
  * 2017
  * 2016
  * 2015
  * 2014
  * 2013
       December
       November
       Október
       September
       August
       Júl
       Jún
       Máj
       Apríl
       Marec
       Február
       Január
  * 2012
  * 2011
  * 2010
  * 2009
  * 2008
  * 2007
  * 2006
  * 2005
  * 2004
  * 2003
  * 2002
  * 2001
  * 2000

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
1 tém, a 1 reakcií.
Včera pribudlo:
1 tém, a 2 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Piatok, 19. Apríl, , Dnes oslavuje Jela
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Cítite sa v zime unavení? Podcenili ste pitný režim.;

  Spracoval(a) : Zuzana
Dátum : 22.1.2013
späť
Späť

Poslať
 

Téma pitného režimu je obyčajne „na pretrase“ v lete. Na dostatočný príjem tekutín sme však odkázaní počas celého roka. Voda sa zúčastňuje na všetkých bunkových procesoch, pomáha udržiavať teplotu tela, podieľa sa na metabolizme. Jej nedostatok sa prejaví malátnosťou, únavou či bolesťami hlavy. Pobyt vo vykúrených miestnostiach, časté striedanie teplôt i strava chudobnejšia na ovocie a zeleninu sa prejavia dehydratáciou. Pitný režim a dostatočný príjem minerálov v zime nepodceňujte. Stoja za vašou dobrou kondíciou a sviežou mysľou.

Prečo sme v zime viac unavení?

Na svoje metabolické procesy potrebuje ľudský organizmus dostatok tekutín bez ohľadu na to, či je teplo, alebo zima. Voda je súčasťou až 70 % nášho tela, v najväčšej miere sa vylučuje potením. Hoci sa v zime potíme menej ako v lete, na náš organizmus číhajú iné nástrahy. „Vykúrené miestnosti, rýchle prechody z tepla do chladu, znížená konzumácia čerstvého ovocia a zeleniny. Aj samotné udržiavanie stabilnej telesnej teploty stojí náš organizmus veľké úsilie. Nepohoda sa dostaví vo forme únavy a neschopnosti sústrediť sa,“ opisuje dôvody únavy v zime Vlado Zlatoš z Wellness Teamu, skúsený športovec, kondičný tréner a špecialista na výživu. Dostatočná hydratácia je pre správne fungovanie organizmu nevyhnutná. Koľko však piť? A ako si vyskladať primeraný pitný režim? „Potreby pitného režimu máme každý individuálne, avšak podľa jedného faktora by sme mohli zistiť, či má naše telo dostatok tekutín. A tým je farba moču. Pri správnej a dostatočnej hydratácii je svetlá, bledožltá. V prípade dehydratácie sa mení na tmavožltú,“ upozorňuje na príznaky nedostatku tekutín v organizme Zlatoš.

Riešením je veľa tekutín a minerály

Čaj a káva by sa do pitného režimu vôbec nemali započítavať. „Ich pitie pôsobí močopudne a pocit smädu sa tým bude neustále opakovať. Vznikne akýsi bludný kruh,“ vysvetľuje odborník. Mlieko, mliečne nápoje a kakao sú potraviny, do pitného režimu ich tiež nerátame. Základom zimného pitia by mala byť voda v objeme približne 2,5 litra. Zaťažujúce stravovanie, menej pohybu a stres spojený so začiatkom roka navyše zodpovedajú za nadmerné spaľovanie minerálov. Ich každodenný príjem dokážu zabezpečiť minerálne vody. Minerály, ktoré sa v nich nachádzajú, sú prírodné a veľmi ľahko sa do organizmu vstrebávajú. Veľkú službu urobí horčík. Hovorí sa mu antistresový minerál alebo univerzálny životabudič. Pomáha zvládať psychickú záťaž, ale napríklad aj chuť na sladkosti.

V našich obchodoch nájdeme množstvo minerálok. Pre každodenné pitie sú najvhodnejšie stredne mineralizované vody, ktoré majú vyvážený pomer minerálov a nízku hladinu sodíka. Naopak, prírodný  horčík môže byť zastúpený bohato.

Ako si vieme pomôcť

Ak sa chcete aj v zime cítiť fajn, rada odborníkov znie jednoznačne. „Naučte sa dbať na dodržiavanie pitného režimu, aby ste zabezpečili svojmu telu dostatok energie na zvládnutie ťažšieho zimného obdobia. Dobrým tipom je piť alebo nalievať si minerálky rovno z fľaše. V práci si dajte ráno pred seba 1,5-litrovú fľašu a do obeda ju pomaly vypite. Popoludní by ste mali zvládnuť vypiť ďalšiu 1,5-litrovú fľašu. Množstvo prispôsobte záťaži a vašim fyzickým proporciám. Napríklad ženám obyčajne postačia 2 – 2,5 litra tekutín, muži by mali vypiť 2,5 – 3 litre,“ vyzýva Vlado Zlatoš. Pozor si však dávajte aj na teplotu nápojov. Príliš teplé a studené nápoje musí najprv organizmus upraviť na vhodnú teplotu. Tým zbytočne stráca energiu. Ideálne je prijímať tekutiny izbovej či telesnej teploty.

 

Magnesia je výnimočná minerálna voda v rámci celej Európy. Pramení v chránenej krajinnej oblasti Slavkovský les. Vyznačuje sa jedinečným zložením minerálov – prirodzeným obsahom horčíka a nízkym obsahom sodíka pri zachovaní strednej mineralizácie. Preto je vhodná na pravidelnú konzumáciu.

Má osviežujúce účinky. Okrem bežného pitného režimu vie byť veľmi nápomocná aj v záťažových situáciách. Vďaka obsahu horčíka je ideálnym nápojom aj pri športe.

 


Diskusia k článku:

chodte uz niekam s vasim pitnym rezimom ako decka sme nikdy nejaky neriesili ani nasi rodicia, pilisme iba vodu a caj, ked sme boli smadni, robime tak doteraz a aj budeme
Neregistrovaný - lober, 23.1.2013 17:16
Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!