lady.sk
AKLINIK B 468X60

 
Napíšte nám svoje otázky, pripomienky, návrhy, nápady, požiadavky na redakcia(`na`)lady.sk
 
PRIHLÁSENIE


  Zapamätať heslo

Nová registrácia
Zabudnuté heslo

Registráciou získavate ochranu mena v poradni a v komentároch k článkom.
 
PORADŇA

Dnes pribudlo:
0 tém, a 1 reakcií.
Včera pribudlo:
0 tém, a 6 reakcií.

 
Z ARCHÍVU
 
Pondelok, 22. Apríl, , Dnes oslavuje Slavomír
  KATALÓG Informácie    Pridať firmu 
Móda, módne odevy, bielizeň Obuv, kabelky Módne doplnky, klenotníctva Kozmetika, parfuméria Skrášľovacie salóny, služby, pobyty Zdravie, výživa
Let v zdraví a pohode

  Spracoval(a) : Kristína Farkašová
Dátum : 5.9.2003
späť
Späť

Poslať
 

Je čas dovoleniek a cestovania. Mnohí z nás využívajú na prepravu lietadlá. Treba si však uvedomiť, že cestovanie lietadlom má svoje pozitíva i negatíva. Štatistiky nehôd darmo dokazujú, že letecká preprava je najbezpečnejšia, stále má mnoho ľudí strach z lietania. Iste aj preto, že každé letecké nešťastie je pomerne dostatočne publicisticky zmapované, takže o ňom vie okamžite celý svet. Lieta sa však naďalej, a to najmä v letnom období, keď cestovné kancelárie ponúkajú svojim klientom charterové lety. Ide o to - priviesť pasažiera na miesto pobytu bezpečne, rýchlo a pohodlne.

Nuž, či pohodlne, o tom by sa dalo diskutovať. Najmä lietadlá, ktoré sú určené pre dovolenkárov, majú nahustené sedadlá, aby sa do nich zmestilo čo najviac ľudí. Ak let trvá dlhšie, najmä zriedkaví pasažieri by si mali dávať pozor na chorobu, ktorú odborníci nazývajú Syndróm turistickej triedy  (Economy Class Syndrome – ECS) - nebezpečné žilné trombózy, ktoré údajne vznikajú pri letoch na veľké vzdialenosti.  Krvná zrazenina  putujúca v žilách môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, ba dokonca aj smrť.  Môže sa  však  skutočne vytvoriť počas cesty lietadlom - a ako?  Existuje naozaj tzv.  syndróm  turistickej triedy?


Precvičujte nohy, členky, chodidlá

Dlhodobé sedenie na jednom mieste, bez pohybu a v stiesnených priestoroch môže spôsobiť venóznu trombózu. Ide o zrazeninu krvi v žilovom systéme dolných končatín (trombus), ktorá sa môže uvoľniť a počas cesty žilami v organizme spôsobiť embóliu pľúc. Súvislosť s touto chorobou a dlhodobým sedením v aute, lietadle alebo za písacím stolom označili lekári po prvý raz v roku 1954. Názov ECS dostala v roku 1988, keď sa analyzovali príčiny ťažkostí cestujúcich v lietadle. O rok na to bola publikovaná prvá štúdia. Najnovšie štúdie uvádzajú že ECS vzniká v 70 percentách v ekonomickej triede, v 25 percentách v biznis triede a iba v piatich percentách v prvej triede. Ťažkosti u pacientov vznikajú priemerne do dvoch dní od pristátia. Potvrdilo sa, že tí, ktorí boli postihnutí touto chorobou, neprijímali dostatok tekutín pred letom i počas letu, naopak, dopriali si väčšie množstvo alkoholu (kvôli strachu z lietania) a osemdesiat percent z nich necvičilo nohami počas letu.

Pripraviť sa, štart, letíme

Okrem ECS však v lietadle číhajú na pasažierov aj iné zdravotné nepríjemnosti, ktorým sa možno takisto vyhnúť. Napríklad tlaková obrna. Ak sa dlhšie cestujúci opiera o lakeť, tlakom nervu môže vzniknúť tzv. spánková obrna. Prejavuje sa mravenčením až poruchami pohyblivosti prstov a ruky. Odporúča sa preto častejšie meniť polohu, prípadne použiť vankúšiky. Čas odletu lietadla zákonite nikdy nesúhlasí s prirodzeným rytmom spánku a bdenia pasažierov. Narušený denný a nočný rytmus, ak sa spojí so zmenami časových pásiem, sa prejavuje malátnosťou, poruchami spánku, únavou a ospalosťou, bolesťami hlavy. Poruchy spánku začnú po troch dňoch od pristátia, ostatné ťažkosti môžu pretrvávať do piatich až siedmich dní. Cesty smerom na západ ľudia lepšie zvládajú ako na opačnú stranu. Nie je v tom žiadna politika, iba človek sa lepšie prispôsobuje, ak hodiny pribúdajú.

Pite, prehĺtajte, zívajte

Mnohým cestujúcim škodí najmä znížená vlhkosť v kabíne lietadla. Vysušuje sa nosná dutina, hrdlo, oči - preto sa neodporúčajú nosiť počas letu kontaktné šošovky. Odporúča sa natrieť hydratačným krémom nepokryté časti tela a dostatok tekutín. Alergici by si mali dávať väčší pozor nielen počas letu, ale aj pred pristávacím manévrom by mali použiť lokálne prípravky na uvoľnenie dýchacích ciest. Každá prudká zmena oslabuje imunitný systém. Na jeho posilnenie by mali cestujúci myslieť už pred cestou, ako aj počas dovolenky. Zaľahnutie v ušiach pri štartovacom a pristávacom manévri už nie je takým častým javom ako v minulosti. Pre prípad potreby však treba mať po ruke žuvačku, cukríky alebo snažiť sa zívať, aby sa tlaky v Eustachovej trubici vyrovnali. Lietanie je populárne, bezpečné a najmä pomáha čo najrýchlejšie - a napriek tomu, čím všetkým sme pasažierov postrašili - aj pohodlne dosiahnuť cieľ cesty. Držte sa našich rád a doletíte v zdraví a pohode.

 


Diskusia k článku:

Príspevok :
Autor :
E-mail :
Prispievate ako neregistrovaný používateľ. Prihlásiť sa môžete v ľavom stĺpci.
NAJČÍTANEJŠIE
 
REKLAMA
BIOTRUE banner 109 sutaz
 
REKLAMA
 
PARTNERI
Slovensky paraolypijsky vybor
 
NAJNOVŠIE
 
HĽADAŤ

v článkoch
v poradni
v katalógu
 
LADY emailom
V prípade že máte záujem pravidelne odoberať spravodajstvo z nášho servera, prosím zadajte vašu e-mailovú adresu a stlačte tlačítko Prihlás.

 
 
(c)2016 Fornet. Všetky práva vyhradené. redakcia(`na`)lady.sk
Nezodpovedáme za obsah príspevkov pridaných zvonku!!!